مشخص شد چرا رهبری اجازه تغییر در وزارت اطلاعات را ندادند

ه گزارش  الف، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات طی نامه ای اداری و کتبی مخالفت خود را با انتصاب محمدشریف ملک زاده به عنوان معاون وزیر خارجه اعلام کرد.
 
پیش از این احمد توکلی از اعلام نظر شفاهی وزیر اطلاعات و مخالفت وی با اجرای دستور رئیس جمهور خبر داده بود. پس از اصرار صالحی برای انتصاب ملک زاده به عنوان معاون وزارت خارجه مصلحی ضروری دانست تا موضع خود را کتبا نیز به وزیر خارجه اعلام کند.
 
گفتنی است صالحی پیشتر گفته بود که باید تخلفات ملک زاده اثبات شود و پس از آن حاضر است وی را برکنار سازد. گرچه وی حاضر نشد نظر دادستان را در همین رابطه  بپذیرد. دادستان پیش تر اعلام کرده بود که ملک زاده در آستانه بازداشت است.
 
با این حال انتظار می رود وزیر خارجه هشدار وزیر اطلاعات را جدی بگیرد و انتقاد دلسوزان دولت و نظام را پذیرفته و معاون خویش را برکنار سازد. در غیراینصورت به نظر می رسد حجت بر نمایندگان مجلس که پیش تر نیز نظر صریح خود را اعلام کرده بودند تمام شود و صالحی در مجلس استیضاح و برکنار شود.

اما فارغ از بحث ملک زاده و وزارت خارجه و مسائلی که این روزها پیش آمده ، نکته ظریفی درباره نامه نگاری وزارت اطلاعات با وزارت خارجه وجود دارد و آن این است که اکنون برای همگان مشخص شده که چرا رهبری انقلاب نگذاشتند که وزارت اطلاعات دستخوش تغییرات خاص شود و با فشارهای برخی دولتمردان ، مصلحی از وزارت اطلاعات برود. چرا که واقعاً اگر چنین اتفاقی افتاده بود و وزارت اطلاعات به عنوان چشم نظام کارآیی خود را از دست داده بود ، معلوم نبود در چنین مکاتباتی چه اتفاقی بیفتد و امثال ملک زاده با یک اشاره از دفتر مشایی تایید صلاحیت لازم را دریافت نمایند .

اکنون اما وزارت اطلاعات به عنوان چشم نظام و بازوی اطلاعاتی نظام و دولت استقلال خود را در ماجرای ملک زاده نشان داد و مشخص شد که حتی اگر فردی با سفارش عالی ترین مقام دولتی به پستی مهم و حساس دست پیدا کند ، وزارت اطلاعات تحت تاثیر فشارهای سیاسی ، تماس های تلفنی و ... قرار نمی گیرد و صراحتاً نظر اطلاعاتی خود را درباره مسائل مربوطه اعلام می کند . این همان مصلحتی است که رهبری نظام به آن توجه داشتند . چرا که اساساً بنا نیست در نظام جمهوری اسلامی ایران وزارت خانه های مهمی چون وزارت اطلاعات عرصه تاخت تاز جریانات سیاسی قرار گیرند و دستگاهی که بناست نظرات تخصصی امنیتی ارائه دهد با یک تلفن از فلان آقا مصالح نظام را فراموش کند و مصالح یک باند سیاسی را در اولویت قرار دهد .

/ 0 نظر / 6 بازدید